Larwoterapia

Korzyści z leczenia ran larwami muchy Lucilia sericata.
W przypadku pacjenta korzyści dotyczą szybkiego oczyszczenia rany, usunięcia zakażenia, skrócenia czasu gojenia, a często także uniknięcia amputacji;
W odniesieniu do jakości życia wskazuje się na zmniejszenie bólu związanego z raną, eliminację nieprzyjemnego zapachu, ograniczenie liczby wizyt u lekarza oraz przypadków wymagających hospitalizacji;
Korzyści dla służby zdrowia to znaczące oszczędności w kosztach leczenia, zmniejszone obłożenie łóżek szpitalnych przez zakażonych pacjentów oraz spadek zużycia antybiotyków.

Wcześniej uważano, że wartością bezpieczną jest maksymalnie 10 larw/cm2. Nie potwierdzono tych obaw i maksymalne zagęszczenie larw nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa pacjenta.  Podkreśla się natomiast, że larwy jako zwierzęta stadne wykazują wzmożoną aktywność w warunkach konkurencji. Poza koniecznością przerwania stosowanych ewentualnie żeli proteolitycznych kilka dni przed włączeniem leczenia larwami, zasadniczo rana nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Poleca się przemywanie  jej mydłem i solą fizjologiczną w celu usunięcia elementów pozostałych po stosowanych dotąd środkach.

Larwy dostarczane są w ampułkach po 100–500 sztuk.

Wypłukuje się je niewielką ilością soli fizjologicznej na gazik, który przykłada się do rany pokrywanej nylonową siatką, przyklejaną do odpowiednio wyciętego opatrunku hydrokoloidowegolub lub innego samoprzylepnego  uniemożliwiającą wydostawanie się larw na zewnątrz. Następnie nakłada się pojedynczy opatrunek gazowy wilgotny, przykrywany opatrunkiem suchym. Opatrunki gazowe pokrywające siatkę zmienia się zależne od nasiąkania wydzieliną jednorazowo lub kilkakrotnie w ciągu dnia.

Larwy położone luźno na ranę.


Widoczna siatka nylonowa zabezpieczająca przed wyjściem larw poza opatrunek.
Okolica rany zabezpieczona opatrunkiem hydrokoloidowym, służącym do uszczelnienia siatki.

Znacznie łatwiejsze jest położenie na ranie woreczków zawierających larwy. Ucieczka larw z rany jest wówczas niemożliwa, a kontrola postępu gojenia łatwiejsza. Woreczki zawierają larwy i drobne ścinki gąbki ułatwiające wchłanianie wydzieliny. Pokrywa się go wilgotnym (0,9% NaCl) opatrunkiem i pojedynczym opatrunkiem gazowym suchym. Woreczki dobrane zależnie od wielkości rany i ilości tkanki martwej układa się na powierzchni rany przykrywając ją następnie zwykłym opatrunkiem gazowym, którego spodnią, najbliższą ranie warstwę zwilża się solą fizjologiczną. Brzegi rany pokrywa się osłonowo pastą cynkową. Opatrunek zmienia się w ciągu dnia w zależności od jego przesiąkania wydzieliną z rany. Opatrunek pozostawia się na ranie przez 4 doby.


Stopa cukrzycowa.
(a) rana z bardzo głęboką martwicą przed leczeniem
(b) po 4 tygodniach oraz 5 opatrunkach z larwami.
Chory poprzednio zakwalifikowany do amputacji


Tylko wyjątkowo w larwoterapii obserwuje się nasilenie bólu u osób z chorobą niedokrwienną kończyn. Ustąpienie bólu w trakcie leczenia obserwuje się częściej niż jego nasilenie. W wyjątkowych przypadkach obserwowano podwyższoną temperaturę. U około 1% pacjentów obserwowano krwawienie w postaci sączenia, które ustępowało po zastosowaniu ucisku.
Sytuacja prawna leczenia larwami w krajach Unii Europejskiej została uregulowana  w 2004 r., kiedy larwy uznano za nielicencjonowany produkt medyczny. W 2003 r. leczenie larwami zostało dopuszczone przez Food and Drug Administration.

W 2001 r. w Wielkiej Brytanii opracowanie metody hodowli larw do celów leczniczych zyskało nagrodę jako tzw. Millenium Product w zakresie przedsiębiorczości i otrzymało prestiżową nagrodę Królowej.

 

 

 

WSZYSTKIEGO CO DOTYCZY LARWOTERAPII UCZYMY JAKO JEDYNI NA ORGANIZOWANYCH PRZEZ NAS KURSACH HIRUDO I LARWOTERAPII (PATRZ KURSY HIRUDOTERAPII) 

UWAGA: SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA KURSY ORGANIZOWANE W 2014 ROKU !!!

Artykuły w tym dziale:

Newsletter

Zapisz się do listy osób otrzymujących nasz biuletyn, aby regularnie dowiadywać się o nowościach w serwisie.

Dodaj adres Usuń adres

 

Polecane książki

 

Forum

Ostatnio na forum: